Seviye 1 Soru 12


Bu sorunun çözümü için yarışmacılardan beklenen biraz Sosyal Mühendislik yaparak cevaba ulaşmalarıydı. Sosyal Mühendisliğin ilk aşaması olan Bilgi Toplama Evresi için bir word dokümanının içeriğinden başka başlık (header) bilgileri önemlidir. Bu dokümanın içinde meyveli yoğurt resmi bulunmaktaydı. İlk bakışta birçok kişi için hiçbir şey ifade etmeyen bu resmin, aslında ufak bir araştırmadan sonra ipucu olduğu görülecekti. 
İçeriğinden yeterli bir bilgi edinilemeyen bu word dokümanının başlık bilgilerine bakılması gerekiyordu. Fakat istenilen bilgiye erişim için dosya üzerinde sağ tıklayıp özellikler demekte yeterli olmamaktaydı. Bunun için en garanti çözüm internetten online bir exif viewer bulup dosyayı oraya yüklemekti. Zaten küçük bir google araması ile buna ulaşılabiliyordu. 

Aramayla en üstte gelen linke tıklayıp dosyayı yüklemek istenilen bilgiye erişim için yeterli olacaktı.İşte yukarıda kırmızı ile çizili alan içerisindeki bilgi cevaba gidebilmek için bu gizemli dokümanımız dan alınması gerekli olan bilgiydi.
Daha sonra yapılması gereken bu ismi kopyalayıp internette aratmak olmalıydı. 

Arama sonucunda görüldüğü gibi en üstte bu kişinin linkedin profili çıkmaktadır. Sosyal Mühendislik açısından çok iyi bir bilgi toplama aracına erişilmiş olunmaktadır. Tabi ki hiç tereddütsüz linke tıklanmalı ve profil incelenmeliydi.


Profilin özeti diyebileceğimiz alanda bir blog adresinin bulunduğu görülmekteydi. Amacımızın Sosyal Mühendislik olduğu hatırdan çıkarılmayıp hemen bu adrese gidip blog incelenmeliydi.


Blog içeriği incelendiğinde Yoğurt Kupası başlıklı post yazısı görülür görülmez word dokümanında ki yoğurt resmi hatırlanıp, linkteki facebook sayfasından güzide anadolu spor kulübüne ulaşılmalıydı.